Kredi Notu Yükseltme

Kişilerin ev, araba veya bireysel ihtiyaçları için bankalardan kullanmak istediği kredi ürünü için kredi notu oldukça önemlidir. Bankalar, kişileri değerlendirirken, ödeme geçmişini yansıtan otomatik bir sistemle belirlenen kredi notu ile değerlendirmektedir. Yani bir kişi ödemelerini yapmamış veya aksatmış ise kredi notu düşük, ödemelerini sorunsuz gerçekleştirmişse kredi notu yüksek olarak belirleniyor. Peki, Kredi Notu Yükseltme mümkün mü? Mümkün ama bu kısa bir dönemde gerçekleştirilecek bir işlem değildir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

TBB ile KKB kurumları tarafından kayıt altında tutulan kredi notları, kişilerin bankalarla çalıştığı süreçte kredi kartı limitleri, kredi çekimlerindeki geri ödeme durumları göze alınarak risk raporu oluşturulur ve buna bağlı şekilde kişinin belirlenir. Kredi notu sabit kalan bir puan olmamakla birlikte, tüketicinin bankalarla olan ilişki gidişatına göre düşebilir ya da yükselebilir bir puanı içerir.

Kredi Notu Ne Kadar Zamanda Yükselir?

Kredi notu değerlendirmesinde riskli grupta yer alıyorsanız, Kredi Notu Yükseltme eyleminde doğru hamlelerle biraz sabırlı olmanız gerekecektir. Öncelikle yapmanız gereken işlem adınıza kayıtlı olan faturalarınız dahil tüm borçları ödemek olmalıdır. Ardından bir kredi kartı talep etmek ve her ay yaptığınız harcamaların asgari tutarını değil tamamını düzenli şekilde ödemeniz gerekir. Bir diğer yöntem ise düşük tutarlı bir kredi çekmek ve kredi taksitlerini düzenli ya da ilk ayda kapatmak, kredi notunuzu düzeltecek olumlu bir adım olacaktır. Eğer bankalardan kredi kartı ve kredi istemleriniz onaylanmıyorsa, o halde bir hesap açarak tüm işlemlerinizi bu hesap üzerinden düzenli şekilde

2 yorum

  1. Ahmet Yılmaz Yanıtla

    En iyi kredi notu yükseltme taktiği bence kredi kartı borcunu düzenli ödemek. Birde kredi kartı limitini kullanmıyor olmak onu kullanınca puan çok düşüyor.

  2. Zeynep Yanıtla

    Benim kredi notum 1100 kredi kartı borcumun her ay asgarisini yatırıyorum. Ne zaman yükselir acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir