Son Yazılar
Ana Sayfa / Kredi Notu / Az Riskli Kredi Notu Nedir?

Az Riskli Kredi Notu Nedir?

Kredi almak, hayatınızın birçok alanında yardımcı olacaktır. Bankaların finansman seçeneklerinden yararlanarak bireysel ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, girişimleriniz için gerekli olan fonu bulabilir, konut satın alabilir ve birçok ihtiyacınızı bu şekilde giderebilirsiniz. Ancak kredi alabilmeniz için kredi notu adı verilen puanın istenen ölçüler arasında olması da gerekiyor. Kredi notunuz düşükse finansman bulmanız zorlaşacaktır.

Kredi Notu Nedir?

Daha önce kredi almış olan ya da kredi kartı kullanan herkesin ulusal veri tabanında yer alan bir puanı vardır. Bu puan kredi notu olarak adlandırılır. Bankanın değerlendirmelerine ya da otomatik geri dönüşlere göre belirlenen bu puan, kredi başvurularında bakılan ilk bilgidir. Geri ödeme konusunda gösterdiğiniz istikrar puan üzerinde belirleyici olacaktır.

Örneğin bir kredi kartı kullandığınızda, taksitleri düzenli olarak, geciktirmeden ödediğiniz takdirde kredi notunuz düşmeyecek, hatta yükselecektir. Ancak ödeme gününü aksatıyor, ödemelerinizi sonraki aylarda gerçekleştiriyorsanız bu durum notunuzda ciddi düşüşe sebep olacaktır. Eğer kredi notunuz risk taşıyan seviyelerde ise yükseltmek için çalışmanız gerekir.

Kredi Notunda Risk Oranları Nelerdir?

Kredi notunda belirlenen resmi oran 700 civarındadır. Ancak asgari kredi notu çoğu zaman banka tarafından tercih edilmenizi sağlamayacaktır. Bu durumda yapmanız gereken kredi notunuzun risk oranını tespit etmek ve onu yükseltmektir. Belli bir notun üzerinde olduğunuzda kredi başvurularınızın geri çevrilmeyeceğinden ve olumlu değerlendirileceğinden emin olabilirsiniz.

Bu durumda az riskli kredi notu nedir konusunu araştırmak gerekir. Kredi notunuz az riskli olarak tabir edilen seviyeye geldiğinde bankaların kredi ya da kredi kartı başvurularınızı olumlu değerlendirme olanağı yüksek demektir. Risk oranı ne kadar azalırsa, kredi başvurularınızın değerlendirme olasılığı o kadar artacaktır. Bu da kredi puanınız ile doğru orantılıdır.

Hangi Oran Az Riskli Olarak Tanımlanır?

Kredi notunda az riskli olarak tanımlanan oran 1100 ile 1499 arasındadır. 1500’den itibaren “İyi” olarak sınıflandırılır. Dolayısıyla kredi notunuz az riskli olarak tanımlandığında güvenilir bir izlenim yarattığınız anlamına gelir. Ancak kredi başvurularınızı garantiye almak ve olumlu değerlendirileceğinden emin olmak için kredi notunuzu az riskliden iyiye çıkarmalısınız.

Hakkında admin

Tekrar kontrol et

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Bankalarla olan ilişkinizi bire bir belirleyen bir etken olan kredi notu, geçmiş zamanda kullandığınız krediler …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir