Son Yazılar
Ana Sayfa / Kredi Notu / Banka Kredibilite Sorgulama

Banka Kredibilite Sorgulama

Kişilerin kredi taleplerinde, kredi çekip çekemeyeceğine dair uygunluğunun analiz edildiği sisteme Banka Kredibilite Sorgulama denmektedir. Bu sistem kredi çekmek isteyen bireyin işlem zamana kadar Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kredi notunun genel sonucuyla ilişkili sonuç veren bir tablodur. Kredi notu ortalaması yüksek olan bireylerden taşınmazlık ile gelir belgesi istenir ve bu doğrultuda yapılan incelemelerle kredibilitesi belirlenir.

Kredi Notu Nasıl Oluşur?

Bireylerin geçmiş dönemlerde çektiği kredilerin geri ödenme şekli, ticari kurumlardan alınan çek ile senetlerin ödenme şekli, adına kayıtlı fatura ve benzeri zorunlu ödeneklerin düzenli ödenmesi gibi her detay, otomatik şekilde Kredi Kayıt Bürosu sistemine ulaşır ve böylece kişinin geçmiş mali tablosu oluşur. Düzenli yapılan ödemeler son 6 aylık periyot da düzensizleşirse, bu kredi notunu bir hayli aşağı çeken önemli bir unsurdur.

Kredibilite Nasıl Hesaplanır?

Kişilerin kredi istemlerinde Banka Kredibilite Sorgulaması ile belirlenen Kredibilite hesaplaması, kredi notunuzla birlikte gelir seviyenizin yarısına denk gelecek şekilde ilerleyen bir sistemi içerir. Yani bugün 2000,00TL bir geliriniz varsa aylık geri ödemeniz 1000,00TL olacak şekilde kredi talebiniz onaylanır. Bu durum her bankada farklı şekilde işleyiş gösterebilir. Bazı bankalar yüksek kredi notuna sahip kişilere sadece kredi onayı verirken, bazıları ise kredi notu düşük kişilere kredi imkanı vermektedir. Ancak kredi notu düşük bireylere sunulan kredi imkanlarının genelde faiz oranları yüksek olup, vadeleri kısadır.

Hakkında admin

Tekrar kontrol et

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Bankalarla olan ilişkinizi bire bir belirleyen bir etken olan kredi notu, geçmiş zamanda kullandığınız krediler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir