Son Yazılar
Ana Sayfa / Kredi Notu / Başkasının Kredi Notunu Öğrenme

Başkasının Kredi Notunu Öğrenme

Bankaların kredi başvurularını değerlendirirken göz önüne aldıkları çeşitli kıstaslar vardır. Findeks kredi notu da değerlendirmeye alınan veriler arasında en yaygın kullanılanıdır. Daha önce taşıt, ihtiyaç, konut, girişim, destek kredisi almış, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı kullanmış herkesin ulusal veri tabanında bir kredi notu bulunmaktadır. Kredi başvurularında ilk önce bu not göz önüne alınır.

Kredi notu, genel olarak banka hesaplarındaki hareketliliğe ve kredi, kredi kartı, mevduat hesabı gibi ödemelerdeki istikrara göre belirlenir. Bir kişi hesabını ne kadar aktif olarak kullanıyor, ödemelerinde istikrarlı bir profil çıkarıyorsa kredi notu o kadar yüksek olacaktır. Aksi durumlarda güvenilmez bir profil çizdiği için söz konusu puanın düşük olacağı bilinmektedir.

Başkasının Kredi Notunu Öğrenmek Mümkün Mü?

Kredi notu, ulusal veritabanında yer alan bir bilgidir. Bankalar, hesaplardaki ve kredi kullanımındaki hareketliliği Türkiye Bankalar Birliği’ne (TBB) her gün hatta her saat iletirler. Buradaki veriler otomatik olarak güncellenir. Bu durumda kredi notu gibi veriler banka-müşteri arasındaki gizliliğin parçası değildir.

Kredi notu, erişime açık bir veritabanında bulunur. Herhangi bir banka ya da finans kuruluşu, kredi alacak kişinin kredi notunu görmekte ve risk raporunu almakta serbesttir. Dolayısıyla başkasının kredi notunu öğrenme mümkündür ve yasal olarak da meşrudur. Findeks’e başvurularak kişilerin kredi notları öğrenilebilir ve ek ücret karşılığında risk raporu çıkarılabilir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir

Findeks, kredi notu, hesap bilgisi, çek kullanımı gibi verilerin tutulduğu bir veritabanıdır. Bankalardaki hareketlilik buraya otomatik olarak kaydedilir ve sürekli güncellenir. Kendinizin ya da bir başkasının kredi notunu öğrenmek için Findeks’e başvurmanız gerekir. Burada başkasının kredi notunu öğrenme opsiyonuyla kısa sürede bilgi alabilirsiniz.

Kredi notunu öğrenmek istediğiniz kişinin TC kimlik numarasına sahipseniz bu bilgiye ulaşmanız zor olmayacaktır. Bunun için Findeks’in sitesine girmeniz ya da ilgili numaraya SMS atmanız yeterlidir. Söz konusu bilgi kısa sürede tarafınıza ulaştırılacaktır. Ancak kredi notunu öğrendiğiniz kişiye bu konuda bilgi vermeniz de faydalı olacaktır. Bu aktivite yasadışı olmasa da bilgi vermeniz gerekebilir.

Hakkında admin

Tekrar kontrol et

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Bankalarla olan ilişkinizi bire bir belirleyen bir etken olan kredi notu, geçmiş zamanda kullandığınız krediler …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir