Son Yazılar
Ana Sayfa / Krediler / BİREYSEL İHTİYAÇ KREDİSİ KAÇ GÜN ÖDENMEZSE İCRALIK OLUR ?

BİREYSEL İHTİYAÇ KREDİSİ KAÇ GÜN ÖDENMEZSE İCRALIK OLUR ?

Genel olarak Türkiye’de ihtiyaç kredileri, acil ihtiyaçlar ve nakdi ihtiyaçlar durumunda kullanılmaktadır diyebiliriz. İhtiyaç kredileri bankadan bankaya farklılık ve çeşitlilik göstersede bir genelleme yapacak olursak  acil nakit ihtiyaçlarımızda bankalar üzerinden başvuru yaparak kredi notumuza göre bankaların bize onaylattığı ve ortalama olarak iki iş ggünü içerisinde nakit para veriği bir bankacılık sistemidir. Müşteriler ödemelerini zamanında yapmayıp aksattığı takdirde çeşitli yasal yaptırımlarla karşılaşabilirler. İhtiyaç kredisi sunan  banka müşterilerin ödemelerini düzenli yapmadığı durumlarda sıklıkla posta ve sms ile kısa mesajlar gönderilerek hatıratımalar ve ödeme gerekliliğini vurgulamaktadır. Bu süre banka kredilerinin 30. Günden sonra ödenmemesi ile başlar. 90 gün içerisinde yine müşteri çağrı merkezinden aranarak yada sms yolu ile tekrar borcunu ödemesi gektiği vurgulanır.

KREDİNİN ÖDENMEMESİ DURUMUNDA EK SÜRE UYGULAMASI YAPILIR MI ?

Bu 90 güne ek 7 gün bir süre verilir ve bu 7 gün bittikten sonraki gün işlem yasal takibe bağlar ve banka müşterilerinde ihtiyaç kredisine karşılık gelecek alacaklarını haciz ve icra işlemlerini başlatarak tahsil eder. Bu durumda hemen yasal sürece girmiş olursunuz hemde karşı tarafın yani bankanın avukat ve mahkeme masraflarını da ödemek durumunda kalırsınız. Yasal takibe girmekle birlikte müşteriler kara listeye girerek. Merkez bankası kayıtlarına giren bu liste sonrası tüm bankalar verilere ulaşır ve müşterilerine 5 yıl boyunca ihtiyaç kredisi kullandırtmazlar.

 

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol et

SSK olmadan Kredi çekilebilir mi?

Kredi bankaların en çok kazanç sağladığı hizmetlerinden bir tanesidir. İhtiyaç sebebiyle ortaya çıkan borçlanma bankaların …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir