Son Yazılar
Ana Sayfa / Devlet Destekleri / Çeyiz Yardımı Nasıl Alınır?

Çeyiz Yardımı Nasıl Alınır?

16 Aralık 2015 tarihinde resmi olarak yürürlüğe giren çeyiz hesabı, evlenecek çiftlere devlet tarafından yapılacak olan maddi katkıyı içermektedir. Pek çok kinin maddi yetersizlikten ötürü evlilik tarihlerini ertelemeleri veya zor koşullarda evlenmelerinin görülmesi üzerine çok tartışılarak resmileştirilen bu konu, şimdilerde yapılan düzenleme ile rayına oturuldu ve artık maddi yetersizliği olan bireylerin yaşam standartlarını iyileştirmeleri adına çeyiz yardımı yapılmaktadır. Peki, Çeyiz Yardımı Nasıl Alınır? Her uygulama da olduğu gibi çeyiz yardımında da belirli koşullar vardır ve bu koşullara uyulduğu takdirde çiftler çeyiz yardımını sorunsuz alabilirler.

Çeyiz Yardımı Kimlere Verilir ve Koşulları Nelerdir?

Devlet tarafından verilecek olan çeyiz yardımında ilk koşul kişinin 27 yaşından önce evlenmesi şartıdır. Bunun dışında herhangi bir bankanın yurtiçi şubesinden çeyiz hesabı açılmalı ve eğer kişi 18 yaş altı ise velisi kişi adına aynı şekilde hesap açmalıdır. Ayrıca çeyiz hesabı ödemeleri en az 3 yıl boyunca devam edecek şekilde aylık ya da 3 aylık ödeme gerektiren bir hesap türünü içerir. Yani her ay en az 100 TL en fazla 1000 TL veya 3 ayda bir en az 300 TL en fazla 3000 TL aksatılmadan hesaba para yatırılması gereklidir. Bu koşullar doğrultusunda 3-4 sene sonra çeyiz hesabına yatırılan paranın %10 yani 4 bin TL’yi aşmamak kaydıyla, 4-5 sonra hesapta biriken paranın %15’i 4 bin 500 TL’yi aşmamak şartıyla ve 5 Yıl üzeri yapılan ödemelerde %20’si 5 bin TL’yi geçmemek koşulu üzerine kişiye devlet tarafından verilecektir. Çiftler evlendikten sonra 6 ay içinde evlilik cüzdanı ve bu evliliklerinin ilk olduğunu kanıtlayan nüfus müdürlüğünden alınan belge ile bankaya başvurduğunda, ortalama 2 ay içinde ödeneklerini alabileceklerdir.

Hangi Koşulda Çeyiz Parası Verilmez?

Çeyiz hesabı aylık ödeme olarak tercih edildiğinde 12 aylık dönem içinde ödemelerin 3’den fazla aksatılması, 3 aylık ödemelerde 12 aylık süreçte ödemenin 1’den fazla aksatılması ve 12 aylık süreçte çeyiz hesabından 2’den fazla para çekilerek hesapta totalde ödenmesi gereken paradan az para kalması durumunda devlet çeyiz hesabına katkı sağlamayacaktır.

Hakkında admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir