Son Yazılar
Ana Sayfa / Devlet Destekleri / Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2016

Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2016

Geçmiş yıllarda maddi sıkıntılar yüzünden evliliğini birkaç yıl ertelemek zorunda kalan bireyler göze alınarak bugün evlenecek çiftlere Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2016 yılında da verilmeye devam etmektedir. Ancak buradaki önemli bir husus devletten evleneceklere sağlanan iki şekilde olan desteğin birbirisiyle karıştırılmamasıdır. Şöyle ki, devletten evlilik kredisi ve çeyiz kredisi altında çiftlere kredi desteği sağlanmaktadır. Bunların ikisi birbirinden farklı bir uygulama olup, hiçbir şekilde bağlantısı bulunmamaktadır.

Evleneceklere Devlet Destekli Kredi

Türk Ceza Kanunu’nda yer almakta olan ağır suç işlemi ile bir bağlantısı olmayan bireyler, bugün kamu bankalarına başvurdukları vakit 0 faiz oranıyla 10.000 TL alabilme hakkına sahiptir. Ancak bu hak sadece 18 ile 24 yaş aralığı bireyler için geçerli olup, çiftin evlendiği tarihten öteye 1 yıl ödeme yapmaksızın toplamda 4 yıl geri ödeme planıyla verilmektedir. Yani Devlet Destekli Evlilik Kredisi geri ödemesi olan bir uygulamadır.

Çeyiz Kredisi

Bu krediden yararlanmak isteyen her bireyin 27 yaş altı evlenme zorunluluğu vardır. 18 yaşından itibaren herhangi bir bankadan çeyiz hesabı açtırması ve devletin ön gördüğü şekilde aylık en 100 TL en fazla 1000 TL ya da 3 ayda bir en az 300 TL ile en fazla 3000 TL hesaba para yatırma hakkı bulunmaktadır. Bunun aka bininde hesapta 4 yıl biriken paranın %10’nu kadar yani 4 bin TL’yi geçmeyecek şekilde devlet tarafından hesaba katkı sağlanır. 4-5 sene boyunca biriken paranın %15’şi yani 4 bin 500 TL’yi geçmeyecek şekilde kişinin hesabına eklenir. Son olarak 5 yıl üzeri birikimlerde ise %20’si yani 5 bin TL’yi geçemeyecek şekilde hesap sahibinin hesabına yatırılır. Çiftler bu katkıyı evlendikten sonra nüfus müdürlüğüne gidip ilk evlilikleri olduğuna dair bir belge alıp, bu belgeyi ilgili kuruma verdiğinde ortalama 2 ay içinde paralarını alabilir. Alınan Çeyiz Kredisi geri ödemeksizin çiftlere sunulan bir uygulamadır.

Dolayısıyla kişiler evlilik için kredi desteği almayı düşündüğünde, kredi seçeneğinin içeriğini bilerek başvuru yapmalı ve sonrasında hayal kırıklığı yaşamamalıdır.

Hakkında admin

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir