Son Yazılar
Ana Sayfa / Para Ekonomisi / Dolarda Düşüş Devam Eder mi?

Dolarda Düşüş Devam Eder mi?

Doların 2,94’ün altında seyrettiği geri çekilmeler akıllarda, doların 2,93’ün de altına düşüp düşmeyeceği soru işaretlerinin oluşmasına sebep oldu. Sadece bizdeki pozitif ayrışma değil, küresel borsalarda da (özellikle gelişmekte olan borsalarda) pozitif bir hava var. Şuanda Rus şubesi, dolara karşı en çok değer kazanan para birimi olarak karşımıza çıkıyor.

Petrol, düşüşünü sürdürüyor; ama biraz daha sınırlı kalması ve petrolün önemli dip seviyelerinde kalıcı olmaya çalışması (en azından rubledeki harekete baktığımız zaman) piyasalarda nispeten daha olumlu bir hareket yaratıyor. Dolayısıyla şuanda gelişmekte olan tüm para birimleri dolara karşı değer kazanmış durumda.

Amerikan Merkez Bankası başkanlarının açıklamaları, FED iyimserliğini biraz daha arttırdı. Özellikle mart ayındaki faiz artırımıyla alakalı daha iyimser mesajlar vermesi, piyasaları rahatlatan bir etki yaratıyor. Özellikle Çin tarafındaki oynaklık ve güçlü dolar, FED ‘in faiz artırım sürecinde önünü kapatan önemli bir engel olarak karşısına çıkıyor. Dolayısı ile hem bu etki hem de bugün açıklanan  enflasyon verisinin sapma göstermeyerek beklentilere paralel bir yükseliş olması, aynı zamanda yüksek enflasyon, merkez bankası tarafından daha sıkı para politikasını beraberinde getireceği yönünde beklenti yaratıyor. Çünkü enflasyonun ona dayanması merkez bankasının daha yüksek faizle TL tarafını sıkıştırmasına neden olacaktır. Bu da kur tarafında düşüşleri biraz daha hızlandıran bir etki yaratıyor. Tüm bu sebeplerle muhtemelen 2,90-2,92 bandına kadar bir geri çekilme göreceğiz; ama 2,90’ın altında çok fiyatlama beklenmiyor. Özellikle Amerika’nın bu hafta açıklayacak olduğu istihdam raporu belirleyici olacaktır. Rapora kadar biraz daha 2,90-2,93/94 gibi bir bant aralığı görebiliriz.

Endeks tarafında banka bilançoları açıklandı. Olumlu tarafta seyreden gelişmelere ek olarak kur düşüşü, endeksi yukarı taşıyan bir etki yaratıyor. 73.000’in üzerinde kalıcı olunması durumunda bu hafta itibariyle -özellikle istihdam raporuna kadar- 75.000 seviyesinin de üzerinde bir fiyat görme olasılığı olacak gibi görünüyor.

kaynak: http://www.paraekonomisi.com/dolarda-dusus-devam-eder-mi/47

Hakkında admin

Tekrar kontrol et

Haftanın Finalini ABD Verileri Belirledi

Bugün tarım dışı istihdam verisi 190.000 seviyesinde beklenirken 150.000 seviyesinde açıklandı. Zaten kış şartlarından dolayı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir