Son Yazılar
Ana Sayfa / Kredi Notu / Findeks Çek Endeksi Nedir?

Findeks Çek Endeksi Nedir?

Çek, kurumsal alanda en çok kullanılan ödeme metotları arasında yer almaktadır. Herhangi birine ödeme yapmak için çek kesebilir, bankanın bu doküman karşılığında mevcut hesabınızdan ya da kredi borcunuza işlenerek ödeme yapmasını sağlayabilirsiniz. Ancak düzenli olarak çek kullanıyorsanız, aktivitelerini sürekli olarak takip etmeniz yararlı olacaktır. Çek endeksi bu bakımdan oldukça faydalıdır.

Çek kullanımında düzensiz bir plan izlemek sizi zora sokabilir. Banka hesap aktivitenizi sürekli olarak takip ederek ödemelerinizi istikrarlı bir plan doğrultusunda gerçekleştirebilir ve çek kesme işlemlerini findeks kredi notunuzu etkilemeden yapabilirsiniz. Bunun için ise Findeks çek endeksi nedir konusunda araştırma yapmanız yeterli olacaktır. Bu şekilde kurumsal ödemelerinizde istikrarlı ilerleyebilirsiniz.

Çek Endeksi Nedir?

Çek endeksi, bir anlamda Çek Raporu’nun özetidir. Kişisel ya da kurumsal çek kullanımlarınızın niteliğine ve ödeme alışkanlığına bakmak için kullanılacak bir rapor olduğu da söylenebilir. Bu dokümanda Türkiye’deki sıralamanız, belli bir zaman süresince gerçekleşen aktiviteleriniz gibi bilgiler yer alır. Bankanın çeki kabul edip etmeme kararında etkili bir rapordur.

Çek endeksi, kişinin geçmişteki aktivitelerine göre şimdiki konumunu gösteren bir rapordur. Bu dokümanda 0 ile 1000 arasında bir puanlandırma bulunmaktadır. Sayı arttıkça risk durumu da azalmaktadır. Kişisel ya da kurumsal ödemelerinizde gerek ödeme yaptığınız kişiye gerekse bankaya güven verebilmek için çek endeksindeki numaranızın yüksek olması gerekir.

Sistem Nasıl İşler?

Gerçek ve tüzel kişilerin bankalardaki aktiviteleri ulusal bir veri tabanına aktarılır. Çek kullanımı da aktarılan bu veriler arasındadır. Türkiye Bankalar Birliği’ne gönderilen bilgiler, Findeks adı verilen bir veritabanına kaydedilir. Bu bilgiler bankalardaki hareketliliğe göre otomatik olarak güncellenir ve rapor edilir. Çek raporu ve endeksi için gerekli olan bilgiler bu şekilde kaydedilir.

Çek Endeksi Nasıl Alınır?

                Ulusal veri tabanında yer alan bu raporu almak için Findeks çek endeksi nedir konusunu araştırmanız ve Findeks’in sitesine girmeniz yeterli olacaktır. Bu site üzerinden çek endeksinizi alabilirsiniz. Endeksi almak için belli bir ücret ödemeniz gerekir. Başvurunuz findeks çalışanları tarafından kısa sürede değerlendirilecek ve istenen doküman tarafınıza yollanacaktır.

Hakkında admin

Tekrar kontrol et

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Bankalarla olan ilişkinizi bire bir belirleyen bir etken olan kredi notu, geçmiş zamanda kullandığınız krediler …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir