Son Yazılar
Ana Sayfa / Kredi Notu / Findeks Çek Raporu Nedir?

Findeks Çek Raporu Nedir?

Çek, kurumsal alanda en yaygın ödeme biçimlerinden biridir. Özellikle havale, EFT gibi yöntemlerin kullanılamadığı durumlarda çekle yapılan ödemeler yaygındır. Ancak çek ödemelerinin birçok kişiye güven vermediği de biliniyor. Çekin karşılıksız çıkması gibi çekinceler haklı olarak yaygın. Bu durumun üstesinden gelmek ve çek ödemelerinin güvenilirliğini kontrol etmek için ise findeks çek raporu nedir konusunu araştırmak gerekir.

Çek Raporu Nedir?

Çek raporu, daha önce kullanılmış ve kullanılmakta olan bütün çekler ile ilgili bilgilerin yer aldığı bir rapordur. Kişinin ya da kurumun vermiş olduğu çekler ile ilgili aktiviteler, pozitif ya da negatif olarak bu raporda yer alır. Herhangi birinden çek alırken Findeks veritabanından çek raporunu sorgulayabilirsiniz.

Örneğin size çek ile ödeme gerçekleştiren bir kurum daha önce karşılıksız çek vermişse bu rapora yansıyacaktır. Bu raporda yer alan bilgilerin herhangi bir müdahale ile değişmesine imkân yoktur. Ulusal veritabanındaki veriler ile hazırlanan çek raporu, kişinin daha önceki çek ödemeleri hakkında detaylı bir bilgi verir.

Sistem Nasıl Çalışır?

Çek yazma işlemleri hiçbir zaman banka ile müşteri arasında kalmaz. Bu tür aktiviteler düzenli olarak Türkiye Bankalar Birliği’ne (TBB) iletilir ve burada muhafaza edilir. Söz konusu hareketlenmelerin sürekli güncellendiğini de belirtmek gerekiyor. Dolayısıyla Findeks çek raporu nedir sorusuna yanıt ararken verilerin güvenilir bir şekilde muhafaza edildiğinden emin olmak gerekir.

Findeks’e başvurarak kendiniz ya da bir başkası hakkında çek raporu edinebilirsiniz. Bu bilgiler kamuoyuna açık olduğu için herhangi bir sorun yaşamazsınız. Yapmanız gereken tek şey Findeks’in sitesine girerek çek raporu talep etmektir.

Çek raporunda kişinin belli bir zaman periyodunda gösterdiği hareketlilik ve 50’ye kadar karşılıksız çek sayısı yer almaktadır.

Hakkında admin

Tekrar kontrol et

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Bankalarla olan ilişkinizi bire bir belirleyen bir etken olan kredi notu, geçmiş zamanda kullandığınız krediler …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir