Son Yazılar
Ana Sayfa / Kredi Notu / Findeks Karekodlu Çek Sistemi

Findeks Karekodlu Çek Sistemi

Çek, bilindiği üzere her hangi bir bankaya yazılmış olan ödeme emri niteliğine geçen, değerli bir evrak olarak çeşididir. Keşide ise, çeki imzalayan yani tanzim eden ve muhataplara ibraz edilmek üzere lehdara veren kişidir. Bu iki kavram, findeks karakoldu çek sistemi tanımlamasının içerisinde yer alan önemli hususlardır. Bu iki kavramdan yola çıkarak, karekodlu çek ise, çek yapraklarının üzerinde yer alan karekodu ve bu kodun findeks mobil uygulamalarına okutulması neticesinde çekin doğruluğunun belirlenmesi ve keşidecinin çekleri ödeme alışkanlıklarına ilişkin raporun elde edilmesi anlamına gelmektedir.

Findeks Karakodlu Çek Sistemi Kullanımı

Findeks karekodlu çek sistemi, findeksin mobil uygulaması ile kullanılan bir sistemdir. Çekler üzerinde yer alan karekodlarda, banka bilgileri, şube bilgileri, keşidecinin hesap numarası ile çek numarası bulunmaktadır. Findeks mobil uygulaması, karekoda tutulduğu takdirde, bahsedilen tüm bilgiler ekranlara gelmektedir. Her hangi bir çekin karekod raporunun üçüncü kişiler tarafından izlenebilmesi için, ihtiyaç duyulan izin, keşideci eli ile çekin bankadan talep edildiği anda verilmektedir. Bu gerçekten hareket ile findeks karakodlu çek sistemi sayesinde, çeke ve keşidecinin çeki ödeme geçmişine dahil tüm bilgiler, her hangi bir onay işlemine gerek duyulmadan hamiller ile paylaşılabilmektedir. Sorgulama esnasında ibraz edilen ilk çek tarihi, ibraz edilen son çekin tarihi, ibrazında ödenen çek ile arkası yazılan çek gibi bilgilerin elde edilmesi mümkündür.

Findeks Karekodlu Çek Sistemi Faydaları

Findeks karakodlu çek sistemi, dolandırıcılıklara ve sahteciliklere karşı önlem alınması maksadı ile geliştirilen bir sistemdir. Her hangi bir şahıs ya da kuruluş, karşı tarafa bir çek tanzim ederek verdiği takdirde, karşı taraf findeks karakodlu çek sistemi sayesinde, çeki ve keşidecinin geçmişini anında izleme şansına sahip olmaktadır. Bu sayede, hem dolandırıcılık engellenmekte, hem hızlı sorgulama işlemi yapılmakta, hem kesilen çek yaprağının doğruluğu güvenli bir şekilde teyit edilmekte, hem de keşidecinin geçmiş dönemlere ait çek ödeme performansı izlenebilmektedir. Özellik ile ticari faaliyetlerde findeks karekodlu çek sistemi,  hayati öneme sahip teknolojik bir gelişme olarak görülmekte ve kullanıcılar tarafından büyük ilgi görmektedir.

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol et

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Bankalarla olan ilişkinizi bire bir belirleyen bir etken olan kredi notu, geçmiş zamanda kullandığınız krediler …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir