Son Yazılar
Ana Sayfa / Kredi Notu / Findeks Kredi Notu Hakkında Merak Edilenler

Findeks Kredi Notu Hakkında Merak Edilenler

Kredi kayıt bürosu tarafından bankalar ile yaşanan olumlu ya da olumsuz gelişmelerin kayıt altında tutularak, bir puan sistemi oluşturulması, findeks olarak isimlendirilmektedir. Findeks notu sonuçlarına göre bireyler ya da işletmeler, finansal durumlarını belirlemekte, yeni kredi ya da bankacılık işlemlerine müracaat edebilmektedirler. Findeks kredi notu hakkında merak edilenler arasında bulunan ilk konu, kredi notu verilerinin nereden alındığıdır. Bahsedildiği üzere, findeks kredi notu, kredi kayıt bürosu verilerinden alınan gerçek değerleri içermektedir.

Findeks Rengi Ne Demektir?

Findeks rengi, findeks kredi notu ile ilgili olan puanlama sisteminin yer aldığı, 3 aşamayı meydana getirmektedir. Bu 3 aşama, bankacılık sektöründe kırmızı, sarı ve yeşil olarak tanımlanmaktadır. Her bir rengin farklı puanı ve özelliği bulunmaktadır.

Findeks Rengi Kırmızı Olanlar

Kırmızı renk tonundaki findeks notuna sahip olanlar, en düşük puanlı kişi ya da kuruluşlardır. Kırmızı renk grubunda bulunanların puanları, 0 ile 699 arasındadır. Findeks rengi kırmızı olan kişi ya da işletmelerin genel tanımlaması çok riskli gruptur. Hiçbir banka bu grupta yer alan kişi ya da işletmelere kredi vermemektedir.

Findeks Rengi Sarı Olanlar

Sarı renk tonundaki findeks notuna sahip olanlar, orta puan seviyesinde bulunan kişi ya da işletmelerdir. Bu grupta bulunanlar için belirlenen puan 699 ile 1.499 arasıdır. Findeks rengi sarı olan grup, az riskli ya da riskli olarak tanımlanmaktadır. Bu grupta bulunan kişi ya da işletmeler, istenilen ek belgeleri sunabilmeleri halinde kredi kullanma şansına sahip olurlar. Belgeleri sağlayan sarı findeks notlu şahıslara bankalar tarafından kredi şartlar dahilinde verilebilmektedir.

Findeks Rengi Yeşil Olanlar

Yeşil renk tonundaki findeks notuna sahip olanlar, en yüksek puan seviyesinde bulunan kişi ya da işletmelerdir. Yeşil findeks renginde belirlenen puanlar, 1.499 ile 1.900 arasıdır. Bu grupta bulunan tüm şahıs ya da işletmeler, güvenli grup üyeleri olarak görülmektedir. Bankacılık sektöründe sorunsuz bir şekilde kredi verilen ve genelde tüm başvuruları olumlu değerlendirilen kişilerdir. Bilinmesi gereken önemli bir gerçek, olumsuz grupta bulunuluyor olsa da, bankalara gösterilecek teminat karşılığında kredi çekme şansının bulunuyor olmasıdır.

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol et

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Bankalarla olan ilişkinizi bire bir belirleyen bir etken olan kredi notu, geçmiş zamanda kullandığınız krediler …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir