Son Yazılar
Ana Sayfa / Kredi Notu / Findeks Kredi Notu

Findeks Kredi Notu

Bankalara her gün yüzlerce kredi başvurusu yapılıyor. Birçok kişi bireysel ya da ailevi ihtiyaçlarını giderebilmek, ticari girişimleri için finansman bulabilmek, konut, araç, arsa satın alabilmek için bankaların sağlamakta olduğu kredi olanaklarından yararlanmak için başvuruyor. Bankaların da bu konuda birtakım kıstasları var. Kredi notunun belli oranlarda olması bu kıstasların başında bulunuyor.

Herhangi bir bankaya ya da finans kuruluşuna kredi için başvurduğunuzda bu kredileri geri ödeyeceğinizi taahhüt edebilmeniz gerekir. Krediler geri ödenmediğinde bankalar ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Ulusal bir veritabanı olan Findeks kredi notu sistemi bu yüzden uygulanmaktadır. Bir bankaya kredi başvurusu yaptığınızda önce bu veritabanında yer alan kredi notunuz göz önüne alınmaktadır.

Kredi Notu Nedir?

Bankalar tarafından sağlanan geri ödemeli finansmanlardan ya da kredi kartlarından yararlanan herkes bu süreçteki aktivitelerine göre bir puanla değerlendirmeye alınır. Geri ödemede gösterilen istikrar bu not üzerinde belirleyicidir. Bankaların sağlamış olduğu olanaklardan yararlanabilmeniz için kredi notunuzun belli ölçülerde olması gerekir.

Kredi taksitlerinizi düzenli olarak geri ödediğinizde, banka hesabınızdan aktif olarak işlem yaptığınızda kredi notunuz yükselecektir. Ancak kredi ya da kredi kartı ekstrelerinizin geri ödemelerinde istikrarsız bir profil çizdiğiniz takdirde bu notun ciddi anlamda düşeceğini bilmelisiniz. Söz konusu ödemeleriniz yüzünden icraya verildiğinizde ise “kara liste” olarak adlandırılan puanlara tabi olursunuz ve bu bankaların size kredi vermesini tamamen engeller.

Findeks Sistemi Nasıl Çalışır?

Taşıt, ihtiyaç, konut, girişim, tarım, arsa, araç kredileri, kredi kartları ve kredili mevduat hesaplarıyla ilgili bilgiler Türkiye Bankalar Birliği’ne (TBB) düzenli olarak rapor edilir. Türkiye’de faaliyet gösteren bütün ulusal ya da uluslar arası finans kuruluşları bu aktiviteleri düzenli olarak rapor ederler. Kredi aktiviteleriyle ilgili veriler de bu şekilde kaydedilir.

Bu veritabanında yer alan puan ise findeks kredi notu olarak adlandırılır. Bu puan, kredi başvurusu yaptığınız bankanın veri tabanından bağımsız bir yerde bulunmaktadır. Dolayısıyla bir bankadan aldığınız ve ödemediğiniz kredi sizi bütün finans kuruluşlarında zora sokacaktır. Findeks kredi notunuzu internet üzerinden ya da SMS yoluyla öğrenebilirsiniz.

Hakkında admin

Tekrar kontrol et

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Bankalarla olan ilişkinizi bire bir belirleyen bir etken olan kredi notu, geçmiş zamanda kullandığınız krediler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir