Son Yazılar
Ana Sayfa / Kredi Notu / Findeks Rengi Kırmızı Olana Kredi Çıkar mı?

Findeks Rengi Kırmızı Olana Kredi Çıkar mı?

Findeks renkleri, kişilerin ya da işletmelerin bankalar ile olan mali işlemlerini kapsayan ve bu mali işlemlerin neticesine göre şekillenen renklerdir. Çekmiş oldukları kredileri ya da almış oldukları kredi kartlarını kullanan ve bu kullanım neticesinde, geri ödemelerde sorun yaşayan herkes, yaşadıkları soruna göre farklı renk gruplarına dahil olmaktadır. Eğer bir birey ya da işletme, ödemelerini tamamen aksatmış ve yasal işlemlere de başvurulmasına neden olmuş ise, kırmızı renk findeks notuna sahip olmaktadır Bu grupta bulunanlar finansal sektörde, çok riskli olarak tabir edilmekte ve 0 ile 799 aralığındaki puan grubuna girmektedir. Bu grupta bulunan kişilerin yeniden bankalar ile çalışmak istemesi durumunda gündeme getirilen konu, findeks rengi kırmızı olana kredi çıkar mı? Sorusudur. Normal şartlarda hiçbir banka, çok riskli olarak isimlendirilen kırmızı findeks notlu kişi ya da kuruluşlara, kredi vermemektedir.

Findeks Notu Neden Kırmızı Olur?

Findeks notlarına göre yani, kredi notlarına göre, findeks renk tonları belirlenmektedir. Findeks notlarının belirlenmesinde ise, geçmiş dönemde yaşanmış olan ödemeler göz önüne alınmaktadır. Eğer her hangi bir birey veya gerçek ya da tüzel kişilik, bankalardan her hangi bir kredi çekmiş ise ve kredi geri ödemelerinde sorun yaşamış ise, kırmızı renk grubuna dahil olmaktadır. Kredi taksitlerini zamanında ödemeyen, 3 taksiti üst üste ödememiş olan ve neticesinde, bankalar tarafından icra takibi işlemine maruz kalan kişi ya da kuruluşlar, kesinlik ile kırmızı grupta yer almaktadır. Bu gruptan bir üst gruba çıkılması yani turuncu renk grubuna geçilmesi, düzenli ödeme alışkanlığının kazanılması ve ödeme gücünün gösterilmesi ile mümkündür.

Findeks Rengi Kırmızı Olana Kredi Verilir mi?

Normal şartlarda findeks rengi kırmızı olana kredi çıkar mı? Sorusunun karşılığı kesinlik ile hayırdır. Ancak bazı bankalar, belirli şartların yerine getirilmesi halinde, findeks rengi kırmızı olana kredi çıkar mı? Sorusunun karşılığını evet olarak cevaplayabilmektedir. Belirli bir dönem düzenli ödemenin yapılması, tüm borçların bir defada kapatılması ve üzerinden minimum 2 ay geçmesi durumunda bu grupta olanlar kredi çekebilmektedir. Diğer bir şart ise, ipotek karşılığı kredi kullanım seçeneğinin gündeme gelmesidir.

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol et

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Bankalarla olan ilişkinizi bire bir belirleyen bir etken olan kredi notu, geçmiş zamanda kullandığınız krediler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir