Son Yazılar
Ana Sayfa / Kredi Notu / Findeks Risk Raporu Nedir

Findeks Risk Raporu Nedir

Türkiye’de hizmet vermekte olan yerel ve uluslar arası bankalar, kredi kullanımıyla ilgili bilgileri sürekli olarak Türkiye Bankalar Birliği’ne (TBB) iletirler. Burada yer alan kayıtlar hem devlet hem de diğer finans kuruluşları için bir veritabanı işlevi görür. Bankalar, kredi değerlendirme konusunda TBB’den ve ilgili kanunlardan bağımsız olarak hareket etmezler.

Kredi değerlendirmeleri Findeks adı verilen ulusal bir veritabanında tutuluyor. Kişisel ya da kurumsal bir kredi başvurusu değerlendirilirken göz atılan ilk veri ise Findeks raporu olmaktadır. Bu veritabanında yer alan puan incelenerek başvuru değerlendirilir ve olumlu ya da olumsuz kararlar puana göre verilir. Dolayısıyla kredi başvurusu yapan herkesin bu puanı öğrenmesi gerekir.

Risk Raporu Nedir?

Belirtildiği gibi, gerçek ve tüzel kişiliklere ait bütün kredi başvuruları ve hareketleri ulusal veritabanında tutulur. Burada kredili mevduat hesapları, ihtiyaç, konut, taşıt kredileri, kredi kartı kullanımları ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Yani kişinin bütün kredi geçmişi veritabanında yer almaktadır. Bu bilgileri belli bir ücret karşılığında edinmek mümkündür.

Findeks risk raporu nedir diye sorulduğunda karşımıza bütün kredi geçmişinin tek bir dokümanda toplandığı bir rapor çıkmaktadır. Bütün kredi faaliyetleri, ödemeler, kredi notu gibi bilgiler tek bir belgede toplanarak matbuu ya da dijital olarak talepte bulunan kişiye sunulur. Bu raporu almak için Findeks’e 4 TL gibi cüzi bir ücret ödemek gerekir.

Risk Raporu Ne İşe Yarar?

Bu rapor sayesinde geçmişteki bütün kredi hareketliliğinizi görebilir ve buna göre bir plan yapabilirsiniz. Ayrıca kişisel ya da kurumsal finansmanlarda risk raporu istenebilmektedir. Kredi geçmişinize tek bir dokümanla erişmek ve onu ilgili kurumlarla paylaşabilmek için Findeks tarafından verilen kredi raporunu mutlaka edinmelisiniz.

Risk Raporu Nasıl Alınır?

Bu raporu almak için Findeks ulusal veritabanının sitesine girmeniz yeterlidir. Ücreti kredi kartı, banka havalesi ya da SMS gibi yollarla ödeyerek dokümanı bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Raporunuz en kısa sürede Findeks çalışanları tarafından hazırlanacak ve tarafınıza ulaştırılacaktır. Sitede Findeks risk raporu nedir konusunda fikir edinmenizi sağlayacak örnek dokümanlar da bulunmaktadır.

Hakkında admin

Tekrar kontrol et

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Bankalarla olan ilişkinizi bire bir belirleyen bir etken olan kredi notu, geçmiş zamanda kullandığınız krediler …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir