Son Yazılar
Ana Sayfa / Kredi Notu / Findeks Teminat Mektubu Durum Sorgulama

Findeks Teminat Mektubu Durum Sorgulama

Teminat mektupları, bankalar tarafından işletmelere verilen taahhütname olarak da bilinmektedir. Her hangi bir ürün satan ya da hizmet sunan bir işletme, işin belirli bir oranında yapmış olduğu hizmeti ya da sunmuş olduğu ürünü garanti etmek adına, bankalardan aldığı teminat mektubunu ilgili kuruma ya da işletmelere vermektedir. İhale kanununda da yeri olan teminat mektuplarını vermek ile yükümlü olan kurumlar, bankalar olmak ile birlikte, bankalar, mektupları verdiği anda işin eksiksiz yapılacağını, zamanında teslim edileceğini, aksi durum oluşması halinde, her türlü sorumluluğu üstleneceğini ve bedelini ödeyeceğini beyan etmektedir. Teminat mektubunu bankalardan alan ve ilgili kurum ya da kuruluşlara sunan işletmeler, aynı zamanda mektubun sorgulama işlemlerinin yapılmasını da beklemektedir. Bu aşamada, findeks teminat mektubu durum sorgulama hizmetleri devreye girmekte ve bankalar ile ikinci bir işlem yapılma zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır.

Findeks Teminat Mektubu Durum Sorgulama İşleminin Faydaları

Findeks teminat mektubu durum sorgulama işlemleri, bahsedildiği üzere, teminat mektuplarının doğruluğunun teyit edilmesi maksadı ile kullanılmaktadır. Bu uygulama tamamen dijital ortamda gerçekleşmekte olup, anlık bilgi elde edilmesini sağlamaktadır. Bankalar ile ikinci ya da üçüncü kez yazışmaya ya da bankaların ilgili personellerinin aranmasına gerek duyulmamaktadır. Özelik ile büyük projelerde, hayati öneme sahip olan teminat mektuplarının geçerli ya da gerçek olduklarının sorgulanması, işlemlerinin hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmesi, findeks teminat mektubu durum sorgulama işleminin belirgin avantajlarıdır.

Findeks Teminat Mektubu Durum Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Findekscom üyeliğini gerçekleştiren tüm kurum, kuruluşlar veya şahıslar, aldıkları paketlere bağlı olarak, findeks teminat mektubu durum sorgulama işlemlerini yapabilirler. Sistem, bankalar ile ortak platformda çalıştığından, bilgilere anında ulaşılması mümkündür. Online sorgulama olarak da adlandırılan bu işlemlerde, şube adından, banka adından, teminat mektubunun tutarından, döviz kodundan, teminat mektubu sıra numarasından ya da vade bilgilerinden sorgulama işlemi yapmak mümkündür. Bu online sorgulama işlemi sayesinde, teminat mektuplarının geçerliliği kontrol edilmekte ve ilgili banka tarafından verilen mektubun tüm bilgileri, ekranlara yansıtılmaktadır. Geçmişte kullanılan teyit yazısının yerini, günümüzde online sorgulama hizmetleri almıştır.

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol et

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Bankalarla olan ilişkinizi bire bir belirleyen bir etken olan kredi notu, geçmiş zamanda kullandığınız krediler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir