Son Yazılar
Ana Sayfa / Kredi Notu / Findeksi Düşük Olana Kredi Verenler

Findeksi Düşük Olana Kredi Verenler

Bir bankaya ya da finans kuruluşuna kredi talebi için başvururken yapmanız gereken ilk şey aldığınız miktarı geri ödeyeceğinizi taahhüt edebilmektir. Eğer findeks notunuz düşükse, bir bankanın size kredi ya da kredi kartı vermesi zor olacaktır. Kredi başvurusu yapmadan önce bu notu yükseltmeniz gerekir. Ancak bazı bankalarda istisnai uygulamaların olduğu biliniyor.

Findeks Nedir?

Findeks, kredi notlarının kayıtlı olduğu ulusal bir veritabanıdır. Daha önce kredi alan ya da kredi kartı kullanmış olan herkesin aktiviteleri bankalar tarafından puanlandırıldıktan sonra bu veritabanına aktarılır. Bankaların kredi başvurularını değerlendirirken baktıkları ilk yer findeks olmakla birlikte, kredi hizmetlerinden yararlanabilmek için bu veritabanında belli bir puana sahip olmanız gerekir.

Kredi notu, kredi ve kart başvurularında, alışveriş merkezlerinde sağlanan kredilerde geçerli bir nottur. Dolayısıyla finans kuruluşlarının sağladığı olanaklardan yararlanmak için bu notun yüksek olması gerekir. Ancak kara listedeyseniz findeksi düşük olana kredi verenler konusunda araştırma yapabilirsiniz. Bazı bankaların çeşitli koşullarla kredi notu düşük olan şahıslara kredi sağladığı biliniyor.

Findeksi Düşük Olanlara Hangi Bankalar Kredi Veriyor?

Kredi ya da kredi kartı ödemelerini aksattıysanız, bu yüzden banka tarafından icraya verildiyseniz kredi notunuz düşer ve kara listeye girersiniz. Borcunuzu ödeseniz dâhi kredi notunuz 5 yıl gibi bir süreyle yükselmeyecektir. Fatura ödemelerini banka aracılığıyla yaparak notunuzu uzun vadede yükseltmek mümkün olsa da acil nakit ihtiyaçlarınız için findeksi düşük olana kredi verenler yardımcı olabilir.

Bazı bankaların kefil gösterme, ipotek etme gibi koşullarla findeks notu düşük olan kişilere kredi sağladığı biliniyor. Finansbank, ING Bank, Odea Bank, Kuveyt Türk, Albaraka Türk Bankası gibi bankalar buna örnek gösterilebilir.  Findeksiniz düşükse bu bankalara başvurabilirsiniz.

Kredi notu düşük olan kişilerin başvurularının olumlu değerlendirileceği de kesin değildir. Her ne kadar bazı bankalar bu kişilere kredi sağlasa da, sabit bir gelir ya da ödemeyi taahhüt edebilecek bir mülkiyet yoksa banka kredi sağlamayabilir. Böyle bir durumda uzun vadede findeks kredi notunu yükseltmek için faaliyet göstermeniz faydalı olacaktır.

Hakkında admin

Tekrar kontrol et

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Bankalarla olan ilişkinizi bire bir belirleyen bir etken olan kredi notu, geçmiş zamanda kullandığınız krediler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir