Son Yazılar
Ana Sayfa / Para Ekonomisi / Haftanın Finalini ABD Verileri Belirledi

Haftanın Finalini ABD Verileri Belirledi

Bugün tarım dışı istihdam verisi 190.000 seviyesinde beklenirken 150.000 seviyesinde açıklandı. Zaten kış şartlarından dolayı aşağı yönde revize edilmesi beklenen veri, beklentileri karşılayamayarak 40.000 daha aşağı yönde açıklandı. Diğer önemli iki veriye baktığımız zaman; işsizlik oranı %4,9 seviyesinde açıklanarak %5 olan psikolojik seviyenin altında olmasını sağladı. Özellikle enflasyon konusunda, Amerika’da FED toplantılarında sürekli altı çizilen %2 enflasyon hedefinden uzaklaşma mesajı kısmen de olsa iyimser bir havaya neden oldu. Ortalama saatlik kazançlar %0,5 olarak açıklandı. İlerleyen dönemde Amerikalıların harcama eğiliminin artacak olmasına, saatlik kazançların %0,5 şeklinde açıklanması bir umut ışığı oldu.

Hafta içine baktığımız zaman; Fischer ve Dudley’nin konuşmaları özellikle mart ayında Amerika’nın faiz arttıramayacağı yönünde sinyaller vermiş oldu. 2,96’ya kadar zaman zaman geri çekilen bir dolar endeksi izledik. Euro ve Yen değer kazanmıştı. Güven limanı arayışları ile de altının ons bazında tekrardan 1160 üzerinde fiyatlandığını da görmüş olduk. Bugün dolar endeksi 97’nin üzerinde, artarak haftanın finalini yapmış oldu. Ve dolar tarafında 2,92 üzerinde tekrardan fiyatlamalar söz konusu oldu. Burada 2,9250 ve 2,93 direnç seviyelerimiz var. Geri çekilmelerde 2,90 önemli bir psikolojik sınır diyebiliriz. Eğer bugün açıklanan veriler yatırımcıları tatmin etmeseydi; dolar tarafında 2,88’leri konuşuyor olabilirdik.

Borsa İstanbul tarafında kısıtlı bir geri çekilme oldu. 73.500 üzerinde tutunmaya çalışılıyor. 74.000’e yaklaşık bir kapanış yapmış oldu. Burada da 75.000 ve 77.500 dirençlerimiz var. Eğer önümüzdeki hafta Amerika’dan perakende verileri iyi gelirse buradaki geri çekilmeler biraz daha mümkün olabilir.

kaynak: http://www.paraekonomisi.com/haftanin-finalini-abd-verileri-belirledi/50

Hakkında admin

Tekrar kontrol et

ABD Verileri Piyasalarda Nasıl Fiyatlandı

Bugün açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvuruları verileri, beklentileri karşılamadı. İstihdam tarafı ile alakalı olarak FED …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir