Son Yazılar
Ana Sayfa / Sahibi Kim / İş Bankası’nın Sahibi Kim?
iş bankası

İş Bankası’nın Sahibi Kim?

Şimdiye kadar ülkemizde eşi ve benzeri olmayan bir ortaklığa sahip olan iş bankası bilindiği gibi halka çık bir bankadır. Kurulduğu ilk günden beri halka hitap eden ve halka açık olması ile gündemde kalan bankamızın en çok merak edilen sorularından birisi olan İş Bankası’nın Sahibi Kim? İçin verilecek en güzel cevap ise tatbikîde halktır diyebiliriz. Munzam sandığı aracılığı ile ve çalışanlarının ve emeklilerin % 40,15 lik kısmına ortak olduğu bir sisteme sahiptir.

İş Bankasının Mülkiyeti Kime Aittir?

Bilindiği gibi kurulma tarihinden itibaren ulu önderimiz Atatürk’ün vasiyeti üzerine İş Bankasının Mülkiyeti cumhuriyet halk partisine aittir. Söz konusu hisselerin geliri ise Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumuna Bırakıldığı tarihler boyunca bilinmektedir. Bankada yer alan Atatürk’ün hisselerinin oranı ise % 28,09 olmakta ve bu hisseler CHP tarafından atanan iki kişi tarafından temsil edilmektedir.

Hâkim Ortak Kimdir?

Eşi ve benzeri olmayan iş ahlakına sahip bankamızın hâkim ortağı ise emekli sandığı olduğunu söyleyebiliriz. 1933 yılında kurularak daha sonraları kanunlara ayak uydurmak için değişik statülere büründüğü de bilinmektedir. Böylece Emekli Sandığı iş bankasında ki % 40,15’lik oran dilimini oluşturarak büyük hissedar olarak bilinmektedir. Son olarak da 31,76’lık kısmı ise halka açık bir şekilde yerli ve yabancı yatırımcılara sunularak borsa İstanbul’da işlem görmektedir.

 

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol et

teb bankası

Teb Bankasının Sahibi Kim?

1927 yılında Kocaeli’nde kurulan ve günümüze kadar kendini geliştirerek gelmeyi başaran bankamız daha sonraları merkezini …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir