Son Yazılar
Ana Sayfa / Kredi Notu / Kredi Notu Düşük Olana Kredi

Kredi Notu Düşük Olana Kredi

Bireysel ihtiyaçlarınız, ticari girişimleriniz ve konut ihtiyacınız için toplu miktarda nakde gereksiniminiz olabilir. Bunu karşılamanın en iyi yolu da kredi başvurusu yapmaktır. Bankalar tarafından sağlanan kredilere başvurarak nakit ihtiyacınızı karşılayabilir ve maddi sıkıntılarınızı giderebilirsiniz. Bu başvuruları yaparken kredi notu hususuna dikkat etmeniz ve onu yüksek tutmanız gerekiyor.

Kredi notu, ulusal bir veritabanında yer alan puanlamadır. Daha önce kredi alan, kredi kartı kullanan ve benzer faaliyetler içinde bulunan herkesin bir kredi notu bulunur. Bu not, taksitlerin ödenmesindeki istikrara göre otomatik olarak verilir ve kredi fırsatlarından yararlanmak için belli bir oranda olması gerekir. Söz konusu not düşükse bankalar kredi vermemeyi tercih edecektir. Ancak bu konuda çeşitli istisnalar da bulunuyor.

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Daha önce kredi almamış ya da kredi kartı kullanmamış olan herkesin notu stabil seviyededir. Bu imkânlardan yararlanmaya başladığınız andan itibaren bankanın değerlendirmeleri ve hesap hareketliliğiyle bir not belirlenir. Örneğin kredi kartınızın taksitlerini zamanında ödüyor ve aksatmıyorsanız notunuz yüksek olacaktır.

Ancak kredi ve kredi kartı taksitlerinde ödeme istikrarsızlığı söz konusuysa notunuz düşecektir. Eğer borçlarınız yüzünden icraya verilirseniz bu durum kara listeye gireceğiniz anlamına gelir. Kredi notunuz belli ölçülerin altında olduğunda yararlanabileceğiniz imkânlar kısıtlı olacaktır. Böyle durumlarda nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak için kredi notu düşük olana kredi veren finans kuruluşlarını araştırmanız gerekir.

Hangi Kuruluşları Kredi Notu Düşük Olanlara Finansman Veriyor?

Geri ödemeli finansman için başvuru yaptığınızda banka sizden söz konusu miktarın faiziyle birlikte geri ödeneceğini taahhüt etmenizi ister. Gelir belgesi, ikametgâh gibi belgelerin istenmesi bu yüzdendir. Kredi notu da burada büyük bir önem taşır. Ancak bazı bankalar belirli koşullarda kredi notu düşük olan kişilere kredi sağlayabilmektedir.

Kuveyt Türk, Finans Bank, Odea Bank, Albaraka Türk Bankası gibi kuruluşlar kredi notu düşük olana kredi sağlayan bankalar arasında yer alıyor. Bu bankaların sağlamış olduğu kredi imkânlarından yararlanmak için ise geri ödemeyi taahhüt edeceğiniz çeşitli dokümanlara sahip olmanız veya kefil getirmeniz gerekiyor.

Hakkında admin

Tekrar kontrol et

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Bankalarla olan ilişkinizi bire bir belirleyen bir etken olan kredi notu, geçmiş zamanda kullandığınız krediler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir