Son Yazılar
Ana Sayfa / Kredi Notu / Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notları, bankalar tarafından kendileri ile çalışan kişi ya da kuruluşlar hakkında düzenlenen raporlardır. Her banka, kendilerinden kredi kullanan ya da kredi kartı alan veya diğer bir ifade ile kendileri ile muhatap olan müşterileri hakkında, bir rapor düzenlemektedir. Düzenlenen bu rapor, kredi notu, findeks notu ya da kredi risk raporu olarak isimlendirilmektedir. Bankalar tutukları bu kayıtları, kredi kayıt bürosuna göndermekte ve tüm bankalar tarafından da gözlenmesini sağlamaktadır. Kredi notlarının düşmesine ya da yükselmesine etki eden faktörler bulunmaktadır. En çok gündeme gelen konu ise, kredi notu neden düşer? Sorusudur. Kredi notunun düşmesinin farklı nedenleri bulunmaktadır.

Kredi Notunu Düşüren Etkenler?

Kredi notunu düşüren ve kredi notu neden düşer? Sorusunun karşılığını veren birçok etken bulunmaktadır. Eğer bir bankadan kredi kartı almış iseniz ve kartı kullandıktan sonra ödemelerinizi zamanında yapmamış iseniz, her gecikme notunuza eksi puan olarak girecektir. Aynı şekilde konut, taşıt ya da tüketici kredisi kullanmış iseniz ve ödemelerinizi yapmamış ya da düzensiz yapmış iseniz, her olumsuz davranış, notunuza eksi puan olarak yansıyacaktır. Özellik ile yasaklı takibe girmiş ve icra ile karşılaşmış iseniz ve resmi kurumlara ya da vergi dairelerine borcunuz var ise, kredi notunuz kesinlik ile düşecektir. Çoğu kimse tarafından önemsenmeyen, kredili mevduat hesabı yani ek hesap olarak bilinen ödemelerde de sorun yaşıyor iseniz, bu ödemelerde notunuzun düşmesine etki edecektir. Çok sık kredi başvurusunda bulunulması, olumlu ya da olumsuz cevap alınması gibi işlemlerde, kredi notunun düşmesine etki etmektedir. Çek kullanan işletmeler, çeklerini zamanında ödeyemediyse, aynı durum işletmeler içinde geçerlidir. Tüm bu olumsuzlukların bir araya gelmesi neticesinde, kredi notları düşmekte ve düşen notlar yeni kredi taleplerine doğrudan yansımaktadır.

Düşen Kredi Notu Yükselir mi?

Yukarıda bahsedilen nedenlerden ötürü, kredi notunuz düşmüş ve riskli ya da çok riskli gruba girmiş iseniz, tekrar yükseltme şansınız bulunmaktadır. Öncelik ödemelerinizi düzene sokmaktır. Ödeme yapılması anında, ödemeleri düzene sokmaya çalışılır iken, yeni kredi talebinde bulunulmaması gerekmektedir. Eğer elinize her hangi bir kaynaktan toplu para geçmiş ise, kredi notunuzu yükseltmek için, tüm kredi borçlarınızı toplu halde kapatmayı düşünür iseniz, notunuz yine yükselecektir. Kısaca, ödeme gücünüzün olduğunu, kredi taksitlerinizi ödeyebileceğinizi, bankalara gösterdiğiniz andan itibaren, düşen kredi notu artmaya başlayacaktır.

Kaynak : https://www.kredinotu.org/kredi-notu-neden-duser-nasil-yukselir/

Hakkında admin

Tekrar kontrol et

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Bankalarla olan ilişkinizi bire bir belirleyen bir etken olan kredi notu, geçmiş zamanda kullandığınız krediler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir