Son Yazılar
Ana Sayfa / Krediler / Kredi Taksiti Gecikirse Ne Olur?

Kredi Taksiti Gecikirse Ne Olur?

Kredi taksitlerini geciktirmemek için genel olarak kendi gelirlerimize uygun bir ödeme planı hazırlamaya çalışırız ancak bu bazen mümkün olmayabilir. İşten çıkma ya da kişisel ödemelerinizin artışı yada gelirlerinizin azalmasından dolayı kredi taksitlerinizi geciktirebilirsiniz. Peki Kredi Taksiti gecikirse ne olur? Öncelikle kredinize gecikme faizi uygulanır. Peki Gecikme faizi nedir biliyormusunuz?

Gecikme Faizi Nedir?

Bankalar ödemelerinizi geciktirmeniz durumunda borcunuza gecikme faizi uygularlar. Siz Mevcut taksidinizi ödeyene kadar bu faiz işlemeye devam eder. Bu oran genel olarak sözleşmede belirtilmektedir. Sözleşmenizden ne kadar faiz uygulanacağını öğrenebilirsiniz. Tüketici Kredisi Sözleşmesi imzalatılan müşteriler için akdi faizin % 30 fazlası , Genel Kredi Sözleşmesi imzalatılan müşteriler için akdi faizin % 100 fazlasıdır.

Kredi Taksiti Gecikme Faizi İşlemesi

Siz kredi taksiti geciktirmesi yaptığınız zaman genel olarak bankalardaki, iletişim bilgilerinizden mail, sms, telefon aracılığıyla genelde size bilgilendirme yapmaya çalışırlar.

Kredi Notu raporlarınızda görebilirsiniz.

Ödeme daha uzun süre geciktirilirse ihbarname dahi gönderilebilir.

Sonrasında ise haciz işlemine geçilebilir ve borcunu avukatlara devredilebilmektedir.

Kredi Taksiti Gecikince Kredi Notu Düşer mi?

Öncelikle kredi notu sisteminin asıl amacı müşteri güvenirliliğine ve borçlanabilme kapasitesine göre çalıştığını biliyoruz. Ödemelerinizi geciktirmeniz. Kredi Notunuzu doğrudan etkileyecektir. Bu yüzden Kredi Kullanırken her zaman ödeyebileceğiniz şekilde çekmelisiniz.

Hakkında admin

Tekrar kontrol et

Senetle Kredi Veren Bankalar

Birçok kişinin farklı yerlere farklı insanlara çeşitli borçları bulunmaktadır bütün borçlarını tek bir ödeme altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir