Son Yazılar
Ana Sayfa / Kredi Notu / Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Bankalarla olan ilişkinizi bire bir belirleyen bir etken olan kredi notu, geçmiş zamanda kullandığınız krediler ve kredi kartlarına ait geri ödeme düzeninizi belirten bir sistemi içermektedir. Bunun yanı sıra son yıllarda geliştirilen teknoloji sayesinde, resmi kurum ve kuruluşlardan yaptığınız çek ve senet gibi alıverişler de kredi notunuzu direk olarak etkilemektedir. Hatta adınıza kayıtlı faturaların bile bankalar tarafından ödeme düzenleri görülmektedir. Dolayısıyla kredi ya da kredi kartı talebi yapmadan önce Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama işlemini yapmanız, ret cevabını alarak kredi notunuzun biraz daha düşmesine engel olacaktır.

Merkez Bankası Kredi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Müşterisi olduğunuz banka veya bir başka kuruma başvurduğunuz kredi talebinde, eğer ki ret cevabı alırsanız bu durum direk olarak kredi notunuza yansıyacak ve kredi notunuzu her defasında aşağı çekecektir. Bundan ötürü yapmanız gereken Merkez Bankası resmi web sitesine girmek ve TC No ile giriş yaptıktan sonra cep telefonunuza gelen onay mesajını yanıtlayarak kredi notunuza ulaşmak olmalıdır. Kredi notunuz düşükse, kredi talep etmek yerine kredi notunuzu yükseltmeye çalışmanız, sizlerin menfaatine olacaktır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Günümüzde kredi notunuzu yükseltmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan ilki, adınıza kayıtlı olan belgelenebilir tüm borçlarınızı ödemek ve faturalarınızı düzenli olarak yatırmaktır. Ardından düşük meblağlı bir kredi kartı talep etmek ve asgari tutarı değil aylık tüm borcu zamanında yatırmanız gerekir. Alternatif bir yöntem de Findeks sayfasına üye olup, sistemin sizlere sunduğu kredi yükseltme seçeneklerinden faydalanıp, düzenli şekilde ödemelerinizi gerçekleştirmektedir. Söz konusu Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama işlemi sonunda kredi notunuz düşük gelirse, biraz sabır göstererek skorunuzu yükseltebilir ve bankalarla olan ilişkinizi düzene koyabilirsiniz.

Hakkında admin

Tekrar kontrol et

Kredi Notu Sorgulama Finansbank

Finansal açıdan yeterliliğinizi gösteren bir değerlendirme skoru olan kredi notu, tabi ki bankalarla yapacağınız alışverişler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir