Son Yazılar
Ana Sayfa / Para Ekonomisi / Önümüzdeki Hafta Piyasaları Neler Bekliyor?

Önümüzdeki Hafta Piyasaları Neler Bekliyor?

Haftanın geneline baktığımız zaman, küresel borsalardaki satış dalgası dikkat çekti. Özellikle BİST tarafındaki kayıtlar biraz daha %4’ü aşmış durumda. Tüm Avrupa borsaları, aynı şekilde S&P ve Dow Jones tarafında da haftanın geneli itibariyle kayıtlar derinleşti. Buna öncülük eden öncelikle petrol fiyatlarıydı. Ama BİST tarafına baktığımızda, daha paralel bir hareket var ama biraz daha sınırlı bir düşüş olduğunu görüyoruz. Çünkü S&P tarafı ve özellikle Japonya tarafında, Asya borsalarında, %10’ları aşan kayıplar vardı. Aynı şekilde Yunanistan borsasında da haftalık bazda baktığımız zaman %10 üzerinde bir kayıp yaşandığını görüyoruz. Türk varlıkları açısından değerlendirmemiz gerekirse dolar TL tarafını hareketlendirecek çok fazla veri akışı yoktu; onun yerine haber akışı vardı. TL varlıkları olumsuz haber akışıyla beraber zayıflarken, diğer taraftan küresel borsalardaki gelişmelerden dolayı dolar da değer kaybetti. Dolayısıyla bu iki fiyatlamadan dolayı dolar tarafı şuan hala 2,92 seviyesinde kalmaya çalışıyor.

Kurun Borsa İstanbul tarafında etkisi biraz daha sınırlı kaldı. Faiz tarafında da daha sınırlı hareketler olduğunu görüyoruz; ama endeks bazında baktığımız zaman bankaların daha ön planda satış baskısına uğradığını söylemek de yanlış olmayacaktır. Yatırımcılar 69.000-70.000 seviyelerini endeks bazında daha çok alım fırsatı olarak değerlendiriyorlar. Buralara kadar olan gevşemeler biraz daha kabul edilebilir gevşemelerdi. Ama bunun altında çok fazla fiyatlanma beklenmiyor. En azından olumsuz bir hikaye olduğunu söylemek yanlış olur.

Önümüzdeki hafta pazartesi günü Amerika piyasaları kapalı olacak. ABD tarafında FED tutanakları ve enflasyon verilerini izliyor olacağız. Önümüzdeki hafta oldukça hareketli başlayabilir. Ama son dönemde olduğu gibi petrol fiyatlarının seyri de piyasaların odak noktasında olacak diyebiliriz.

kaynak: http://www.paraekonomisi.com/onumuzdeki-hafta-piyasalari-neler-bekliyor/55

Hakkında admin

Tekrar kontrol et

Haftanın Finalini ABD Verileri Belirledi

Bugün tarım dışı istihdam verisi 190.000 seviyesinde beklenirken 150.000 seviyesinde açıklandı. Zaten kış şartlarından dolayı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir