Son Yazılar
Ana Sayfa / Maaşları / Pilot Maaşları

Pilot Maaşları

Ülkemizde bazı meslek dalları özellikle erkeklerin çocukluk hayalidir ve bunu gerçekleştirmek için bir hayli çaba sarf ederler. Bu meslek dallarından biri de pilot’luktur. Dolayısıyla pilot olmak isteyen bay ve bayanların her biri pilot nasıl olunur ve Pilot Maaşları ne kadardır? Gibi soruların cevabını merak eder. Günümüzde lise mezunu olan her birey 18 ay süren pilotluk eğitimi ardından pilot olmaya hak kazanır. Ancak lise mezunu pilot olan kişilerin Türk Hava Yolları bünyesinde iş bulması oldukça güç hatta imkansız da denilebilir.

Dolayısıyla Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olduktan sonra yine pilotluk eğitimi alması gereken bireyler, bunun yanı sıra en az orta seviyede İngilizce yabancı dili olması şartıyla kendilerine herhangi bir hava yolu firmasında iş bulabilirler. Ayrıca her pilot adayı bazı testlere tabi tutulur ve bu testleri geçmeleri durumunda pilotluk unvanını kazanabilirler. Bu doğrultuda kaptan Pilot Maaşları hava yolu firmasıyla da alakalı olarak net olmamakla birlikte 13.000.00 TL ile 25.000.00 TL arasında olduğu tahmin edilmektedir.

Yardımcı Pilot Maaşları

İkinci pilot olarak da anılan yardımcı pilotlar, kaptan pilot açısından bir sıkıntı oluştuğunda anında devreye girer ve uçuşu devir alır. Ayrıca uçakta gelişen arıza gibi sorunlarda hızlı şekilde organizasyon yapar ve teknik servisin arızayı çözümlemesi için gerekli talimatları verir. Ülkemizde görevine yeni atanan Yardımcı Pilot Maaşları 7.000.00 TL ile 9.500.00 TL arasındayken, genel olarak yardımcı pilotların maaş ortalaması 9.000.00 ile 12.000.00 TL arasında olduğu bilinmektedir. Ancak ek seferler bu maaşlarına dahil olmadığı için ek uçuş durumlarında maaşları bir hayli artabilmektedir.

Hakkında admin

Tekrar kontrol et

Jinekolog Maaşları

Kadın hastalıkları ve doğum ana bilim dalını içeren Jinekolog branşı, aynı zamanda bir açıdan onkolojiyi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir