Son Yazılar
Ana Sayfa / Para Ekonomisi / Piyasalarda Petrol Kaygısı Sürüyor!

Piyasalarda Petrol Kaygısı Sürüyor!

Piyasa veri açısından sakin; ama daha çok açıklamaların, hikayelerin ve endekslerdeki sert hareketlerin fiyatlandığını gördük. Sabah saatlerinde Türkiye’de cari denge verisi açıklandı. Normal şartlarda (özellikle son 3 ayda) kur tarafındaki yansımalara bakacak olursak, açıklanan veriyle beraber dolar tarafındaki hareketler biraz daha sertleşirdi. Ama bugün sınırlı derecede olumsuz bir cari denge verisi açıklanması kurda beklenildiği üzere sert bir hareket yaratmadı.

Öğleden sonra Amerika’da haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi olumlu geldi; beklentileri karşılayan bir veri izledik. Ama piyasaların ana gündem maddesi küresel borsalardaki satış dalgası, petrol fiyatlarındaki dip arayışı, aynı zamanda küresel tahvil faizleri, özellikle ABD tarafındaki 10 yıllık tahvil faizlerindeki sert düşüşler, şuan için konuşuluyor. Haftanın geneli itibarıyla hikaye çok fazla değişmedi. Petrol düşmeye devam ettikçe küresel endekslerdeki satış dalgasının da devam etmesi beklenebilir. Ham petrol tarafıyla alakalı şunu söyleyebiliriz; 28 dolar teknik destek seviyesi çok hızlı bir şekilde geçilmişti. Dolayısıyla 28’in üzerinde fiyatlama görmediğimiz sürece, petroldeki düşüş hareketi sürebilir ve 24-25 aralığında bir dengelenme söz konusu olabilir. Daha önce petrol tarafının bu seviyelerde uzun süre kaldığını görmüştük.

Türk varlıkları açısından bir değerlendirme yapmamız gerekirse kurda sınırlı bir yükseliş var; ama 2,92 üzerinde kalmaya çalıştığını görüyoruz. Yarın önemli veriler açıklanacak. Haftayı muhtemelen 2,90-2,94 aralığında kapatabiliriz. Kurda yükselişin devam edebilmesi adına 2,9440 ile 2,9600 seviyesinin yukarı yönlü geçilmesi gerekiyordu. Bu seviyelere kadar olan yükselişlerden sonra tekrardan satış geldiğini görüyoruz.

Endeks tarafında 69.000 seviyesi görüldü ama 70.000 seviyesi üzerinde kalıcı olması, en azından bunun üzerinde kapatmış olmasını, olumlu karşılıyoruz. Dolayısıyla endeks tarafında yarından itibaren tekrardan bir yükseliş hareketi görme ihtimalimiz var. Veri açısından yarın biraz daha önemli olacak. Amerika tarafında perakende satışlar verisi, Michigan Tüketici Güven Endeksi ve FED üyelerinin açıklamaları ön planda olacak. Almanya tarafında da enflasyon verilerini izliyor olacağız.

kaynak: http://www.paraekonomisi.com/piyasalarda-petrol-kaygisi-suruyor/52

Hakkında admin

Tekrar kontrol et

ABD Verileri Piyasalarda Nasıl Fiyatlandı

Bugün açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvuruları verileri, beklentileri karşılamadı. İstihdam tarafı ile alakalı olarak FED …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir