Son Yazılar
Ana Sayfa / Para Ekonomisi / Piyasalardaki Dalgalanmanın Sebebi Ne

Piyasalardaki Dalgalanmanın Sebebi Ne

Bugün piyasalarda iki türlü fiyatlama vardı denilebilir. Gelişmekte olan para birimlerinin dolara karşı değer kazanmasıyla (burada Rus rublesi başı çeken para birimi olarak karşımıza çıkıyor) gün, sabah saatlerinde oldukça olumlu başladı. Türk Lirası da özellikle bugün beklentinin oldukça üzerinde açıklanan enflasyon verisi ile birlikte, piyasalarda normal şartlarda biraz daha TL varlıkları üzerinde bir baskı yaratması bekleniyor.

Merkez Bankası’nın sıkı duruşu biraz daha devam edecek ve faizler uzun bir süre sonra bu seviyelerde kalacak. Çünkü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti hala yukarı yönde çekilmeye devam ediyor. Böyle bir enflasyon verisinden sonra Merkez Bankası’nın çok daha sıkı duracağı yönde beklenti yaratması dolar tarafındaki düşüşü hızlandıran bir etki yarattı. Hem gelişmekte olan para birimleri dolara karşı değer kazanırken hem bunlara paralel hareket eden enflasyon verisi sonrası biraz daha olumlu ayrışan Türk Lirası karşımıza çıktı.

Endeks tarafına bakacak olursak da dün özellikle bankaların öncülüğünde biraz daha yükseliş hareketi var. Özellikle banka bilançoları açıklanmaya devam ediyor; beklentileri karşıladığı sürece de endeks tarafını yukarı yönde desteklemeye devam ediyor. Ama öğleden sonra durum biraz daha farklılaştı. Özellikle petrol fiyatları geri çekilmeye devam edince hem Almanya 10 yıllık tahvil faizleri hem de Amerika 10 yıllık tahvil faizlerinde sert bir geri çekilme görüldü.  Özellikle saat 17:00 itibari ile ISM dışı imalat verisi Amerika tarafında neredeyse son iki yılın en düşük seviyesinde açıklandı. Bu da hem Avrupa tarafı hem de Amerika tarafının kırmızıya dönmesine neden oldu. Faizler de geri çekilmeye devam ediyor.

Küresel borsalara bakıldığında, onlara paralel bir hareket söz konusu oldu ve biraz daha geri çekilme yaşandı. Günün genelinde tüm bu gelişmelere rağmen günü pozitif kapattığımız söylenebilir. Dolar TL tarafına bakacak olursak düşüş eğilimi devam ediyor. Yani bu aşağı eğilim biraz daha devam edebilir. Yukarda 95 direncini takip ediyoruz. Bu seviyeler yukarı yönlü geçilmediği sürece dolar 2,90-2,92 aralığına yerleşmek isteyebilir. Bu hafta ABD tarım dışı istihdam verisini takip ediyor olacağız.

kaynak: http://www.paraekonomisi.com/piyasalardaki-dalgalanmanin-sebebi-ne/53

Hakkında admin

Tekrar kontrol et

Haftanın Finalini ABD Verileri Belirledi

Bugün tarım dışı istihdam verisi 190.000 seviyesinde beklenirken 150.000 seviyesinde açıklandı. Zaten kış şartlarından dolayı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir