Son Yazılar
Ana Sayfa / Maaşları / Rehber Öğretmen Maaşları 2016

Rehber Öğretmen Maaşları 2016

Rehberi öğretmenin aldığı maaş hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Ocak ve Temmuz memur artışları eklenerek net maaşı hesaplanacak ve ek gelirler ( ek ders, nöbet vs.) ayrıca gösterilecektir. Rehberi öğretmeni dediğimizde halk arasında tabiri olarak söylenir. Literatür de psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmeni olarak geçer. Bu alana ilgi duyan öğrenciler için hazırladığımız yazımızı dikkatli okuyunuz. Bu yazımızda öğretmenlerin maaşların dışında çalışma koşulları, nasıl olabileceğiniz ve gerekli tavsiyeler de bulunacağız. Tavsiye edeceğimiz şeylerin başında bazı noktaları bilmeniz yarar olacaktır.

Maaşlar da ve genel konu hakkında bilinmesi gereken ipuçları

 

  1. Rehberlik öğretmeni maaşları genele baktığımız zaman Türkiye’nin ortalamasına göre farklılık göstermez. Yani Van da ki bir öğretmen ile İzmir de ki öğretmen arasında fazla bir fark yoktur.
  2. Rehberlik öğretmeni anaokulu, orta öğretim ve lise okullarında gören alanlar için farklılık göstermez. Aynıdır. Lise görev yapan ile orta öğretim görev yapan arasında fark yoktur. Fakat ek ders alırsa, maaş da değişkenlik gösterebilir.
  3. Rehberlik öğretmeni aylık bazda 72 saat ek ders alabilir.Bunlar sabittir. Değişken olmaz.
  4. Rehberlik öğretmeni çalışma saatleri esnektir. Haftalık 30 saat çalışması gerekmektedir. Okul müdürünün bilgisi dahilinde bu saatleri değerlendirebilir. Örneğin haftanın 2 günü 13 ile 17 saatleri arasında kalan günleri ise 9 ile 17 arasında çalışabilir.
  5. Rehberi öğretmeni branş isimi ile geçmektedir. Yani maaş farkı diğerlerine göre yoktur.

Ocak ve Temmuz aylarından geçerli maaşları

Sizlerin de bildiği gibi 2015 sene içerisinde memur maaşları enflasyon oranın bir artış geldi. Buna göre en düşük memur maaşı 1919 TL olurken, ortalama 7/1 kademesi öğretmenin maaşı da bu gelen zamlar ile birlikte 2.841 TL oldu. Fakat yeni göreve başlayan bir rehber öğretmeni2150 TL civarında maaş almaktadır. Yapılan ek ders ücretleriyle birlikte (600 – 700 TL arasında) 2800 – 2900 arasında olduğunu söyleyebiliriz. Yeni başlayan rehberi öğretmeni maaşı bu civarda olurken, kademesi 9/1’dir. Sendika üyesi olduğu takdirde bu maaşa ortalama 40 – 50 TL arasında ekstra fark yansıtılır.

Hakkında admin

Tekrar kontrol et

Pilot Maaşları

Ülkemizde bazı meslek dalları özellikle erkeklerin çocukluk hayalidir ve bunu gerçekleştirmek için bir hayli çaba …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir