Son Yazılar
Ana Sayfa / Genel / SGK Çocuk parası nasıl alınır?

SGK Çocuk parası nasıl alınır?

Ülkemizde 81 ilde bulunan müdürlükleri 15 Mayıs 2015 itibariyle başvuruda bulunabiliyorsunuz. Bu tarih öncesinde doğan çocuklarda bu konuya dahil edilecektir. Doğum yardımı almak isteyen kişiler başvurularda bulunabilir. Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü Sosyal Hizmetler Merkezi yurtdışı konsolosluklarında yapılacak olan Kamu Kurum ve kuruluşlarında çalışan kişiler ise başvuruları ile ilgili kurumlara başvuruda bulunabilecekler.

Doğum Parası Ne Kadardır?

Doğum yardımı almak isteyenler kamu kurum ve kuruluşları personeli başvurusuna Posta yoluyla müdürlüklere göndererek Devlet üzerinden başvuru alınması ise konu ile ilgili iş ve işlemler tamamlandıktan sonra uygulamaya geçilecektir. Bir kereye mahsus olan doğum yardımı parası PTT ile anlaşmalı şubelerle TC kimlik numarasıyla alınabilecektir üçüncü çocuğu dünyaya gelen kişiler 600 lira doğum parası alabilecekler birinci çocuğa 300 ikinciye 400 üçüncüye 600 TL yardım yapılacaktır. Ülkemiz vatandaşı olan anne ve babaya Her ikisi de Türk vatandaşı ise anneye yapılacak bir ödeme kapsamındadır. 15 mayıstan sonra doğan bebekler kaçıncı çocuk sıralamasında ise ona göre ödeme yapılacaktır.

Yurtdışındakiler için Çocuk Parası

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarda bu ödemelerden yararlanacaktır doğum hediyesi adı altında verilen ücret yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşlarına da kapsamaktadır. Doğum hediyesi adı altında belirlenen ücret yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için de banka hesaplarına yatırılacaktır. Özel işyerlerinde çalışan maaşları ek gelir olarak ödenen AGİ asgari geçim indirimi çocuk parası olarak da geçmektedir. Evdeki çocuk sayısına göre Eşinizin çalışıp çalışmadığına göre ödeme planı düzenlenerek alacağınız miktar düzenlenmektedir.

 

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol et

apple mağaza zorlu randevu

Apple Store Randevu alma

Apple Store’dan randevu alamıyor musunuz? Her baktığınızda hiç boş yer görünmüyor mu, sakın vazgeçmeyin çünkü …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir