Son Yazılar
Ana Sayfa / Para Ekonomisi / Tarım Dışı İstihdam Üzdü, İşsizlik Sevindirdi

Tarım Dışı İstihdam Üzdü, İşsizlik Sevindirdi

Bugün Amerika’dan önemli veri açıklamaları aldık. Bir önceki yıl 290.000 üzerinde olan Tarım dışı istihdam verisi bugün 252 bin geldi. Beklentilerin çok fazla altında gelen bu veriye baktığımız zaman, dolar endeksinin geri çekilmesini ve Dolar-TL tarafında 2,88’leri beklemek mümkün olabilirdi. Ama bugünün en önemli haberlerinden bir tanesi olan, Amerika’da işsizlik oranı son sekiz yılın en düşük seviyesine gelerek %4,9 olarak açıklandı. Bu oranın, doğal işsizlik oranı %4’e oldukça yakın bir oran olması oldukça önemli bir gelişmeydi. Çünkü bu oran, Amerika’nın faiz arttırabilmek için baktığı en önemli kalemlerden bir tanesidir.

Bugün açıklanan diğer önemli veri ise; bir önceki %0 olan ve bugün %0,5 olarak açıklanan ortalama saatlik kazançlar oldu. Bu oran için beklenti %0,3 seviyesindeydi. Bu nedenle, enflasyonun öncü göstergelerinden bir tanesi olan bu verinin oldukça iyi geldiğini söyleyebiliriz. Bilindiği gibi Amerika’nın %2 enflasyon hedefi var. Bunu da yaklaştıracak en önemli verilerden biri ortalama saatlik kazançlardı.

Dolar-TL’ye baktığımız zaman tarım dışı istihdam verisi kötü geldi; ama etkisinin de bir şekilde sınırlı kalmış olduğunu görmüş olduk. 2,91 üzerinde fiyatlamalar var. Dolar endeksi  97’nin üzerine çıkarak haftanın son işlem gününde biraz kıpırdanmış oldu. Cleveland FED Başkanı Mester’in de dediği gibi, Amerika’nın kademeli bir şekilde faiz arttırıp arttırmayacağını izliyor olacağız.

Borsa İstanbul tarafında da 74.000’in üzerindeki seviyeyi korumak bir başarı oldu. Önemli destek seviyelerinden 73.500 ile üst tarafta 75.000 ve orta vadede 77.500-80.000 önemli direnç seviyeleri oldu.

kaynak: http://www.paraekonomisi.com/tarim-disi-istihdam-uzdu-issizlik-sevindirdi/48

Hakkında admin

Tekrar kontrol et

Haftanın Finalini ABD Verileri Belirledi

Bugün tarım dışı istihdam verisi 190.000 seviyesinde beklenirken 150.000 seviyesinde açıklandı. Zaten kış şartlarından dolayı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir