Son Yazılar
Ana Sayfa / Para Ekonomisi / Yellen Piyasaları Nasıl Etkiler?

Yellen Piyasaları Nasıl Etkiler?

Hafta başından itibaren piyasaları Türk varlıkları açısından değerlendirmemiz gerekirse, daha çok gelişmekte olan piyasalara paralel bir hareket var. Tüm gelişmekte olan para birimleri haftaya dolara karşı değer kaybederek başladı. Bundaki en önemli etken küresel endekslerdeki satış dalgası oldu. Çin piyasası bu hafta kapalı; ama Japonya’dan hatta Yunanistan borsasındaki %7’lik düşüşten etkilenen Türk varlıkları oldu. Bugüne geldiğimizde ise, veri açısından oldukça sakin bir haftadayız. Bugün açıklama yapacak olan Janet Yellen doların yönünü belirleyecektir. İç piyasadaki gelişmelerden ziyade daha çok, Avrupa tarafındaki gelişmeler ve gelişmekte olan piyasalardaki hareketler varlıklar üzerinde etki yaratıyor.

Kur tarafına baktığımız zaman, şuanda bir dengelenme süreci var. 2,92 seviyelerine kadar bir geri çekilme görüldü; ama 2,89 ile 2,92 aralığı daha önce yatırımcılar tarafından alım fırsatı olarak değerlendirildi. Bu bölgelere kadar geri çekilme bugün mümkün gözüküyor. Bizim beklentimiz daha çok 2,90 ile 2,94 aralığında bir hareket söz konusu olabileceği yönünde. Çünkü bu akşam Janet Yellen açıklamaları gerçekten ön planda olacak. Piyasalar, son geldiğimiz noktada küresel gelişmeleri FED tarafında en yetkili ağızdan öğrenecek. Dolayısı ile asıl yönü belirleyecek olan Çarşamba akşamı saat 17:00 itibarı ile Janet Yellen’ın konuşmasından sonraki açıklamalar olarak karşımıza çıkıyor. Yatırımcıların dikkat etmelerinde fayda var.

Janet Yellen konuşması Çarşamba ve Perşembe olmak üzere iki gün sürecek. Konuşma metni standart bir metin olduğu için daha önceki örneklerinde yayınlanmama söz konusu oldu. Konuşma metni yayınlanırsa piyasalardaki hareket durulacak yorumu havada kalır. Piyasanın öğrenmek istediği odak nokta petrol fiyatları ve mart ayındaki FED’in atacağı faiz adımıdır. Bu noktada metinlerle alakalı olarak; Çin piyasasındaki oynaklığın, küresel borsalardaki bu satış dalgasının, Janet Yellen’ın gözünde FED’in önünde ne kadar engel oluşturacağına bakıyor olacağız. Yayınlanacak olan metinlerde bu yönde çok fazla açıklama yapılırsa, FED toplantısında da baktığımız gibi, bu daha çok Türk varlıkları üzerinde pozitif etki yaratacak bir etki söz konusu olacaktır. Eğer FED mart veya haziran ayıyla alakalı daha iyimser açıklamalar yaparsa, dolarda gevşemenin devam edeceğini görebiliriz. Ama asıl oynaklık, metinler eğer önceden yayınlanırsa artacaktır. Akşam saatlerinde Janet Yellen metne bağlı konuşma yapacak yarın da devamı niteliğinde bir konuşma olacaktır.

Doların yükselmesi ve aynı zamanda küresel piyasada ons fiyatlarının yükselmesi gram altını yukarı taşıyan etkenler arasında yer alıyor. Ons fiyatı yükselirken Dolar TL tarafı yerinde sayıyorsa, gram altın tarafında çok fazla etki yaratmaz. Ama piyasalarda ons altını yukarı taşıyacak birçok etken mevcut. Başta Çin tarafındaki oynaklık ve küresel piyasalardaki belirsizlik, petrol fiyatlarındaki bu tarihi düşüşler onsu yukarı taşıyan diğer etken olarak karşımıza çıkıyor.

Piyasalarda şuan bir FED iyimserliği var. FED’in böyle bir ortamda daha rahat faiz artırımına gidemeyeceği yönünde bir beklenti söz konusu. Bu da Doları da düşüren onsu yükselten bir etki yaratıyor. Gram altın uzun bir süre sonra ilk defa 113,40 seviyelerine kadar yükseldi. Yani hem dolarda hem de ons tarafında yükseliş gördük. 110-111 seviyeleri gram altının dengeleneceği seviyeler olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü ons altın tepe noktalarını görmüş olabilir. Yani 1200-1205 aralığı tarihi bir düşüş kanalının tepe noktasıdır. Bu seviyenin de üzerinde bir fiyat görebilmemiz için piyasada yeni bir hikayenin olması gerekiyor. Şuanda daha da yükselmesi düşük bir ihtimal olarak karşımıza çıkıyor; çünkü gram altından yola çıkacak olursak,(özellikle yerel piyasadaki altından) 113 seviyeleri teknik bir direnç noktasıydı. Ancak bu seviye geçilirse altın yatırımcılarının biraz daha altına yönelmeleri mümkün olabilir. Bugünkü dengelenmeyi takip etmek gerekiyor. Altın tarafına talebin artacağı ya da ona göre portföyde azaltıma gidileceği konusunda bugünün açıklamaları biraz daha belirleyici olacaktır.

kaynak: http://www.paraekonomisi.com/yellen-piyasalari-nasil-etkiler/40

Hakkında admin

Tekrar kontrol et

Haftanın Finalini ABD Verileri Belirledi

Bugün tarım dışı istihdam verisi 190.000 seviyesinde beklenirken 150.000 seviyesinde açıklandı. Zaten kış şartlarından dolayı …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir